To właśnie w kuchni najczęściej dochodzi do intensyfikacji przeróżnych zapachów. Codzienne gotowanie nie jest dla niej obojętne. Nawet podczas smażenia porannej jajecznicy dochodzi do spalania się tłuszczu występującego w maśle bądź oleju, który w tym procesie wydziela nie do końca przyjemny aromat, przenikający do całego otoczenia. Otworzenie okna może tutaj nie wystarczyć. Dlatego w pomieszczeniach przeznaczonych do gotowania najczęściej wykorzystuje się okapy. Występują one w kilku podstawowych odmianach, dlatego warto odkryć, czym się od siebie różnią. Pomoże to w wybraniu tego właściwego.
Zakup okapu kuchennego – na co zwrócić uwagę?
Okap kuchenny ma jedno kluczowe zadanie. Musi radzić sobie z pochłanianiem wszystkich zapachów, które powstają wskutek przyrządzania różnych potraw. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu domowników, ale także i dla higieniczności pomieszczenia. Zapach, który pojawia się przy gotowaniu, wydzielany jest przez mikroskopijne cząsteczki i opary, które mogą osadzać się na różnych częściach kuchni. Przede wszystkim meblach, jak również ścianach oraz sprzętach. Tworzą one na nich warstwę brudu trudnego do wyczyszczenia. Usuwanie go może okazać się bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem, dlatego lepiej mu zapobiegać, robiąc to właśnie z pomocą okapu. Urządzenia te na dzień dzisiejszy tworzy się w taki sposób, by były one zarazem funkcjonalne i atrakcyjne. Nowoczesny, modernistyczny design potrafi podwyższyć walory kuchni. Okap jest w stanie nawet ją udekorować! Obecnie jego możliwości są naprawdę wyjątkowe.
Podział okapów kuchennych
Okapy kuchenne nie są specjalnie wymyślnymi pod względem konstrukcyjnym produktami, więc w przeciwieństwie do lodówek nie występują w licznych wariantach, ale i tak można wyróżnić wśród nich kilka podstawowych modeli. Dzieli się je zwykle na dwie kategorie. Pierwszą stanowią klasyczne wyciągi, drugą pochłaniacze. Wyciągi wymagają podłączenia do utworzonego już przewodu kominowego, dlatego nie w każdym pomieszczeniu można je wykorzystać. Podstawową ich funkcją jest pochłanianie oparów łącznie z nieprzyjemnymi aromatami oraz wydalanie ich przez specjalną rurę. W przypadku pochłaniaczy funkcje te są już bardziej zróżnicowane. Tego rodzaju okapy kuchenne mają dość skomplikowaną budowę, ale dzięki temu pracują lepiej i nie trzeba ich podłączań do systemu kominowego. Warto jednak wspomnieć, że te dwie odmiany różnią się również bezpieczeństwem. Zdecydowanie bardziej uniwersalnym wyborem okazuje się klasyczny wyciąg o prostej, nieskomplikowanej budowie.
Podział na wyciągu i pochłaniacze uwzględnia jednak wyłącznie układ konstrukcyjny pochłaniaczy. Przykładając większą wagę do ich funkcjonalności, należy zapoznać się z dużo szerszym ich rozróżnieniem. Okapy dzieli się bowiem również na sprzęty: wyspowe, teleskopowe, kominowe oraz podszafkowe. Ich rodzaj należy dostosować do miejsca, w którym mają zostać umieszczone.