Ręczne czyszczenie piekarnika jest czasochłonne i wymaga sporego wysiłku oraz zakupu odpowiednich środków czyszczących. Niekiedy nawet po kilku godzinach żmudnego szorowania komory piekarnika efekt może nie być zadowalający. Z tego też względu producenci tego typu sprzętu AGD wyposażają go w nowoczesne funkcje czyszczenia. Do takich zalicza się między innymi pyroliza. Jak działa piekarnik z pyrolizą? Czy warto go kupić?
Co to jest pyroliza?
Pyroliza, zamiennie nazywana pirolizą, suchą destylacją lub destylacją rozkładową, to zjawisko degradacji zachodzące pod wpływem wysokiej temperatury i braku obecności tlenu. Pyroliza znajduje szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle, gdzie wykorzystuje się ją do produkcji koksu z węgla kamiennego, czy też utylizacji odpadów komunalnych lub przemysłowych. Stosuje się ją także do produkcji wyrobów ceramicznych.
Jak działa piekarnik z pyrolizą?
Chcąc pozbyć się zabrudzeń w piekarniku, często trzeba wykorzystywać do tego celu silne środki chemiczne i poświęcić sporo czasu oraz sił. Alternatywą dla tego typu prac jest pyroliza. Piekarnik, który obsługuje tego typu funkcję może znacznie łatwiej i szybciej wyczyścić komorę, w której pieczone są potrawy. Brzmi to zachęcająco, ale warto dowiedzieć się, jak taki proces samoczyszczenia przebiega.
Pyroliza jest mechanizmem, który rozgrzewa komorę piekarnika do 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu dochodzi do spalania tłuszczu i innych zanieczyszczeń znajdujących się w piekarniku. Wszystkie zabrudzenia spalane są na popiół. Po zakończeniu samoczyszczenia należy odczekać trochę czasu, aż wnętrze piekarnika się ochłodzi, a następnie zetrzeć pozostałości zabrudzeń.
Niestety, ale wybór odpowiedniego piekarnika samoczyszczącego się może być problematyczny. Między innymi z tego względu, że na rynku dostępnych jest wiele tego typu sprzętów AGD.
Na co zwrócić uwagę decydując się na piekarnik samoczyszczący z pyrolizą?
Mimo iż piekarniki samoczyszczące wykorzystujące pyrolizę do tego celu pobierają nieco więcej energii elektrycznej, to jednak są one często wybierane przez klientów. Oczywiście, nie oznacza to, że należy decydować się na pierwszy lepszy model tego urządzenia. Czyszczenie pirolityczne jest jedną z wielu funkcji, jaką obsługują nowoczesne piekarniki. Należy więc skupić się na kilku istotnych parametrach technicznych, które będą wskazywać na rzeczywiste możliwości sprzętu.
Rodzaj piekarnika
Na rynku dostępne są piekarniki do zabudowy i wolnostojące. Wybór konkretnego modelu jest sprawą mocno indywidualną i uzależniony jest od aranżacji kuchni. Nie trzeba również obawiać się tego, że pyroliza zniszczy meble, czy inne urządzenia stojące obok piekarnika. Istotne jest jednak to, że jeśli będzie on umiejscowiony pod płytą gazową, to nie wolno włączać podczas samoczyszczenia palników, ponieważ może dojść do przegrzania piekarnika.
Proces czyszczenia
Wybierając piekarnik z pyrolizą, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w katalizator zapachów. Jeśli nie ma czegoś takiego, to wypalanie zanieczyszczeń spowoduje powstawanie dymu. W niektórych modelach piekarników konieczne jest także wyciągnięcie prowadnic, drabinek i niektórych wkładów. Warto także wziąć pod uwagę pobór energii elektrycznej. Im urządzenie będzie bardziej energooszczędne, tym lepiej.
Dodatkowe funkcje
Z pewnością warto postawić na taki piekarnik, który ma termoobieg skracający czas pieczenia i funkcję grill, dzięki której będzie można przygotować wiele pysznych dań. Istotną kwestią będzie to, czy przednia szybka sprzętu będzie zabezpieczała przed poparzeniem się – nie powinna się ona nagrzewać. Sporym zainteresowaniem cieszą się piekarniki z pyrolizą, które mają obrotowy ruszt i termosondy.
Rodzaj prowadnic
Najczęściej na rynku znaleźć można piekarnik z pyrolizą z prowadnicami teleskopowymi. Pozwalają one na łatwe wyciągnięcie przygotowanych potraw. Czyszczenie pyrolizą stosowane jest także w sprzętach, które mają prowadnice drabinkowe.
Pojemność piekarnika
Podobnie jak w przypadku np. piekarników parowych, czy też bez dodatkowych funkcji czyszczenia, należy uwzględnić jeszcze pojemność urządzenia. Z reguły jest to przedział od 40 do 80 litrów. Z łatwością można więc znaleźć piekarnik do zabudowy z pyrolizą lub wolnostojący do małych pomieszczeń.
Wybór programów automatycznych
Czyszczenie pyrolizą to często jedna z wielu dodatkowych funkcji w piekarnikach. Nowoczesne urządzenia pozwalają wskazać używana grzałkę, uruchomić program do pizzy, rozmrażania potraw, czy też utrzymywania zadanej temperatury.
Wymiary i marka piekarnika
Pod względem wymiarów, piekarniki z technologią pyrolizy nie różnią się od standardowych modeli. Warto zwrócić uwagę na szerokość i wysokość urządzenia oraz jego głębokość. Kolejnym aspektem jest wybór modelu od sprawdzonego producenta. Bosch, Electrolux, czy Whirlpool to firmy godne zaufania i często stosują w swoich piekarnikach lepsze komponenty, niż ma to miejsce w przypadku niskobudżetowych modeli.
Jak używać piekarnika z czyszczeniem pyrolitycznym?
Przed rozpoczęciem czyszczenia pyrolitycznego należy z piekarnika usunąć wszystkie resztki jedzenia. Jeśli się tego nie zrobi, to zaczną się one przypalać i będą wydzielać nie tylko dym, ale także nieprzyjemny zapach. Należy też zwrócić uwagę, czy w piekarniku nie ma kwaśnych resztek, ponieważ kwaśny odczyn może sprawić, że ścianki piekarnika w tych miejscach ulegną odbarwieniu.
Czy warto zdecydować się na piekarnik, który oferuje czyszczenie pyrolityczne?
Piekarnik samoczyszczący to sprzęt, który z pewnością będzie wygodniejszy w czyszczeniu. Urządzenie tego typu jest bardzo dokładnie oczyszczane, ponieważ usuwane są zabrudzenia z każdych zakamarków komory piekarnika. Po procesie pyrolizy pozostaje jedynie zebrać powstały pył. Wszystko odbywa się z minimalnym udziałem użytkownika, szybko i sprawnie.