Categories Porady

Jakie żelazko kupić? Praktyczne porady, które ułatwią wybór

Wybór żelazka pozornie może wydawać się prosty. W rzeczywistości jednak, choć większość urządzeń wygląda podobnie, różnią się między sobą parametrami i funkcjami, które znacząco wpływają na ich użytkowanie. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Często mylnie zakładamy, że decydująca jest moc żelazka. Tymczasem od niej zależy głównie czas nagrzewania stopy prasującej. Na skuteczność działania mają wpływ inne cechy. Sprawdź poniższe podpowiedzi, a łatwiej zdecydujesz jakie żelazko kupić.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto prasować?
  2. Jak wybrać żelazko parowe?
  3. Czy warto kupić żelazko ze stacją parową?
  4. Żelazko bezprzewodowe: plusy i minusy
  5. Jakie żelazko wybrać: najważniejsze cechy

Dlaczego warto prasować?

Na wstępie warto podkreślić jakie zalety niesie ze sobą prasowanie. Czynność ta wymaga nie tylko poświęcenia czasu, ale także nieco wysiłku. Z tego powodu jedni prasują mniej, inni więcej. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że w uprasowanych ubraniach prezentujemy się po prostu lepiej. Nie tylko z eleganckich kreacji warto usuwać zagniecenia. Również codzienne stylizacje wyglądają bardziej estetycznie i są wygodniejsze, gdy materiał zostanie porządnie wygładzony. Żelazko jest również skuteczną bronią w walce z bakteriami i roztoczami. Z łatwością usunie ja z pościeli, pozostawiając ją gładką i miłą w dotyku. Trudno zatem wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego sprzętu. Na co zwrócić uwagę, by wybrać dobre żelazko?

Jak wybrać żelazko parowe?

Jednym z najchętniej kupowanych rodzajów żelazek jest żelazko parowe. Jego główną zaletą jest to, że oprócz prasowania na sucho umożliwia także wykorzystanie nadmuchu pary wodnej. Jej oddziaływanie na materiał jest niezwykle istotne i przekłada się na zwiększenie skuteczności prasowania. Gorąca para rozluźnia włókna tkanin i ułatwia ich wygładzanie. Im większą siłę wyrzutu pary wodnej ma żelazko, tym szybciej usuwa zagniecenia. Dzięki temu skraca się czas potrzebny na prasowanie i wymaga ono mniej wysiłku. Nie tylko oszczędzamy cenne minuty pracy, ale także ją sobie ułatwiamy. Natężenie wytwarzania pary w żelazkach można łatwo porównać, ponieważ podawane jest w gramach na minutę. Egzemplarze z niższych półek cenowych wytwarzają około 30 g pary wodnej/minutę. Najlepsze żelazko parowe do użytku domowego powinno mieć moc wytwarzania pary w okolicach 50g/minutę. Produkty, które osiągają takie wartości to już wyższa półka cenowa. Większości użytkownikom wystarczy średnie natężenie 40 g/minutę.

stacja parowa do prasowania

Czy warto kupić żelazko ze stacją parową?

Żelazko ze stacją parową to odrębna kategoria produktów do prasowania. Ich specyfika sprawia, że mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego są tak wyjątkowe? Wszystko przez nietypową budowę. Żelazko z generatorem pary to innowacyjny system, który wydaje się skomplikowany, ale w rzeczywistości służy ułatwieniu prasowania. W jego skład wchodzi żelazko połączone grubym przewodem z jednostką wytwarzającą parę wodną.

Zalety żelazka ze stacją parową

Główną zaletą żelazek z generatorem pary jest wyjątkowo wysokie natężenie wytwarzania pary wodnej. Wartości zaczynają się od 50 g/min., jednak niektóre modele osiągają nawet 150 g/min. Warto przy tym zaznaczyć, że siła nadmuchu jest nie tylko wysoka, ale też ciągła. Dzięki niej prasowanie jest szybkie i efektywne. Jest to doskonałe żelazko do prasowania, polecane nawet do grubych i sztywnych tkanin. Para wodna z dużą siłą przenika przez materiał, dzięki czemu nie trzeba prasować jego drugiej strony. Poradzi sobie nawet ze złożoną na kilka razy pościelą. Ponadto, dzięki przeniesieniu urządzenia wytwarzającego parę do zewnętrznej jednostki, samo żelazko jest lżejsze od tradycyjnych egzemplarzy. Nie trzeba go także zbyt często uzupełniać wodą. Pojemność zbiornika w generatorze pary umożliwia jej ciągłe wytwarzanie nawet przez ponad godzinę. Siła nadmuchu jest tak duża, że umożliwia prasowanie w pionie. Z pomocą żelazka ze stacją parową można więc wygładzić zasłony lub firany bez zdejmowania ich z karnisza.

Wady żelazka ze stacją parową

Niestety system ten ma też wady. Koszt stacji parowej zdecydowanie przewyższa cenę zakupu tradycyjnego żelazka. Dokuczliwy może okazać się dźwięk wydawany przez generator pary. Nawet najcichszy będzie pracował głośniej niż tradycyjne żelazko parowe. Ponadto wiele osób uważa, że jest to rozwiązanie nieporęczne. Stacja parowa jest stosunkowo duża i dość ciężka, a przewód, który łączy ją z żelazkiem, ogranicza swobodę ruchów. Jakie zatem rozwiązanie będzie odpowiednia dla osób ponad wszystko ceniących wygodę?

Żelazko bezprzewodowe: plusy i minusy

Żelazko bezprzewodowe to sposób na uwolnienie się od plączącego się kabla. Zamiast niego wyposażone jest w zasilającą podstawkę, na której podgrzewa się do pracy. Doskonale sprawdzi się dzięki temu na wakacjach, w delegacji czy do szybkiego przeprasowania ubrania, które właśnie chcemy założyć. To rozwiązanie docenią także osoby stawiające przede wszystkim na poręczność i wygodę używania. Żelazko bezprzewodowe jest proste w użyciu i funkcjonalne, nie jest jednak bez wad. Minusem jest konieczność odłożenia go na podstawkę za każdym razem, gdy nieco ostygnie. Powoduje to konieczność przerwania pracy do momentu ponownego nagrzania. Może się to okazać irytujące, zwłaszcza gdy mamy dużą ilość ubrań do uprasowania.

Jakie żelazko wybrać: najważniejsze cechy

Wybierając model żelazka, warto zwrócić uwagę na cechy, które wpłyną na skuteczność prasowania. Należą do nich:

  • ilość i ułożenie otworów na parę – im ich więcej, tym większa powierzchnia prasowanej tkaniny poddana jest działaniu pary.
  • moc żelazka – większa moc to szybsze nagrzewanie się żelazka.
  • tworzywo, z jakiego wykonana została stopa – rodzaj tworzywa wpływa na sposób, w jaki stopa przesuwa się po materiale. Ponadto nie wszystkie są tak samo wytrzymałe i podatne na czyszczenie.
  • kształt żelazka – do precyzyjnego prasowania odzieży z detalami takimi jak kołnierzyki czy mankiety najlepiej sprawdzą się wąskie żelazka.