Categories Porady

Planujesz montaż płyty grzewczej na wyspie kuchennej? Kup okap wyspowy!

Coraz częściej w polskich kuchniach goszczą wyspy, czyli szafki kuchenne z blatami umieszczone z dala od ścian, które dają dodatkową przestrzeń do pracy i przechowywania. Na wyspie kuchennej można umieścić także płytę grzewczą. Aby skutecznie odprowadzać wtedy nadmiar par, warto zakupić do niej okap wyspowy.

 

Okap pełni w kuchni bardzo ważną rolę. Jego zadaniem jest oczyszczanie lub wyprowadzanie zanieczyszczonego powietrza, które powstaje podczas przygotowywania posiłków. Okap montowany jest nad kuchenką, dlatego wtedy, gdy ma być ona umieszczona na wyspie kuchennej, konieczne jest dobranie odpowiedniego okapu.

 

Jaki okap nad wyspę kuchenną wybrać?

Okap umieszczony nad wyspą kuchenną powinien pochłaniać powstające przy gotowaniu pary. Właśnie dlatego musi być on zamontowany sufitowo, aby skutecznie spełnić swoją rolę. W sklepach można znaleźć dzisiaj specjalne okapy wyspowe, które dedykowane są właśnie do tego celu.

 

Okap wyspowy to specjalny typ okapu współpracującego z płytami montowanymi na wyspach kuchennych. Może pracować jako wyciąg albo jako pochłaniacz wyspowy. Okapy tego typu przyciągają uwagę swoim niebanalnym wyglądem – często mają cylindryczne kształty, przypominają klosze lamp lub też mają tradycyjną formę odwróconej litery T.

 

Tego rodzaju okap może zatem zadbać o świeże powietrze w kuchni – dzięki niemu można błyskawicznie pozbyć się nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych, uciążliwych zapachów, na przykład po smażeniu ryby czy gotowaniu kapusty.

okap wyspowy metropolis Okap wyspowy Metropolis – sklep Nortberg.pl

Okapy wyspowe – wyciągi i pochłaniacze

Okapy wyspowe oferowane są w dwóch wariantach – jako wyciągi albo jako pochłaniacze. Każdy z nich posiada inny tryb pracy, a co za tym idzie, również posiada inne wymagania montażowe.

 

Wyciąg w okapie jest połączony z instalacją wentylacyjną, dlatego konieczne jest wykonanie bardziej złożonego montażu. Taki okap kuchenny będzie jednak zapewniał większą wydajność pracy. Zużyte powietrze będzie od razu wyprowadzane na zewnątrz.

 

Z kolei pochłaniacz nie musi być podłączany do wentylacji. W związku z tym jest on prostszy w montażu, a także daje on większe możliwości aranżacyjne. Można zdecydować się wtedy na efektowny okap okrągły o kształcie kuli albo abażuru podwieszonego na stalowych linkach, który sprawi, że kuchnia będzie prezentowała się jeszcze ładniej. Należy jednak pamiętać o tym, że okapy z pochłaniaczami są mniej sprawne od wyciągów i wymagają systematycznej wymiany filtrów.

okap wyspowy Nortberg Cylindro Black MattOkap wyspowy Cylindro Black Matt – sklep Nortberg.pl

Jaki okap wyspowy wybrać?

W sprzedaży można znaleźć dzisiaj różne rodzaje okapów kuchennych do wyboru. Wśród nich dostępne są także okapy wyspowe, które można znaleźć w wielu ciekawych wariantach wzorniczych.

 

Najczęściej wybierane są nowoczesne okapy wyspowe, na przykład okap tuba, który podwieszany jest pod sufitem. Można też wybrać dekoracyjne okapy przypominające lampy. Klienci decydują się przede wszystkim na modele w kolorze inox – stalowym, a także bieli i czerni, które pasują do każdej aranżacji.

 

Okap powinien posiadać wielkość dostosowaną do wymiarów kuchenki – gdy będzie mniejszy, może nie zapewnić właściwej efektywności działania.

 

Przy doborze okapu do kuchni warto także zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, aby mógł on szybko i skutecznie oczyszczać powietrze. Należy zatem sprawdzić poniższe kwestie:

 

  • wydajność okapu – podawana jest w metrach sześciennych na godzinę, czyli m3/h – im jest wyższa, tym okap lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami
  • liczba biegów – pozwala na dopasowanie wydajności pracy wentylatora
  • oświetlenie – oświetla kuchenkę i jej okolicę
  • sterowanie – może być ręczne lub bezprzewodowe z użyciem pilota

 

Stylowe i funkcjonalne okapy kuchenne nad wyspę można zamówić dzisiaj również przez internet.