Okap sufitowy – alternatywa dla okapów wyspowych

Okap sufitowy – alternatywa dla okapów wyspowych

Zakup właściwego okapu do kuchenki na wyspie nie musi być trudny! Dzisiaj do wyboru mamy wiele ciekawych modeli, w tym także nowoczesne okapy sufitowe. Jakie są ich główne zalety?

 

Kuchenka ulokowana na wyspie, czyli najczęściej pośrodku kuchni, wymaga zastosowania odpowiedniego okapu, który będzie szybko i skutecznie pozbywał się niechcianych zapachów i nadmiaru wilgoci podczas gotowania.

 

Dotychczas w sklepach można było znaleźć tylko okapy wyspowe – zawieszane nad kuchenką. Teraz jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się też okapy sufitowe, które montowane są bezpośrednio pod sufitem.

 

Okap sufitowy – budowa

Nowoczesne okapy sufitowe powstają z wysokiej jakości stali oraz szkła hartowanego – przyciągają uwagę swoim stylowym, eleganckim wyglądem. Mogą przypominać dekoracyjne panele sufitowe lub duży plafon oświetleniowy.

 

Okapy sufitowe dostępne są w różnych kształtach – prostokątne, kwadratowe, owalne. Najpopularniejsze kolory to biel, czerń oraz stalowa szarość.

 

Najcieńsze modele okapów sufitowych mają zaledwie kilkanaście centymetrów grubości. Można zlicować je z sufitem podwieszanym – reszta konstrukcji kryje się wtedy pod zabudową kartonowo-gipsową. Wybrane modele posiadają opcję montażu turbin poza okapem i poza kuchnią, aby zredukować szum pracującego urządzenia do zera.

 

Okapy sufitowe mogą pracować zarówno jako pochłaniacze, jak i jako wyciągi. Okap działający w trybie pochłaniacza zatrzymuje nieprzyjemne zapachy i nadmiar wilgoci – nie wymaga przy tym podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Wyciąg natomiast musi być już podłączony do wentylacji, aby odprowadzać powietrze na zewnątrz budynku.

 

W okapach tego rodzaju najczęściej stosuje się dwa rodzaje filtrów – filtry aluminiowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu, a także filtry węglowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy.

 

W konstrukcji modeli sufitowych bardzo często montuje się również oświetlenie – dzięki temu mogą one pełnić podwójną rolę, czyli mogą być zarówno okapem, jak dodatkowym oświetleniem w kuchni.

 

Jak dobrać najlepszy okap sufitowy?

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych modeli okapów sufitowych – jak wybrać ten najlepszy?

 

Przede wszystkim nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie wyglądem urządzenia, ponieważ najważniejsza jest jego jakość i funkcjonalność.

 

Aby okap działał skutecznie – mógł szybko poprawić jakość powietrza w kuchni, warto zdecydować się na model o wysokiej wydajności działania podawanej w m3/h.

 

Dobry okap powinien posiadać także szereg praktycznych funkcji – oświetlenie, najlepiej energooszczędne i żywotne oświetlenie LED, kilka biegów do wyboru, timer do ustawiania czasu pracy.

 

Sterowanie okapami sufitowymi odbywa się z wykorzystaniem pilotów – wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby włączyć okap, wybrać tryb pracy, skorzystać z dodatkowych funkcji.

 

Gdzie kupić okap sufitowy?

Okapy sufitowe są coraz częściej spotykane w popularnych sklepach z AGD. Najszerszy wybór tego rodzaju urządzeń czeka jednak w internecie – to tam można znaleźć idealnie dopasowany model do praktycznie każdej kuchni.

 

Osoby poszukujące stylowych, funkcjonalnych i trwałych okapów tego typu, powinny zwrócić uwagę na okapy sufitowe Nortberg – polskiej marki, która od lat zajmuje się sprzedażą okapów kuchennych przez internet.

 

Asortyment firmy Nortberg to kilkadziesiąt różnych modeli, które dostępne są w różnych wymiarach, kształtach i kolorach do wyboru. Wszystkie z nich wyposażone są w wysokiej klasy turbiny i filtry dla maksymalnej wydajności pracy.

 

Zamówienia na okapy sufitowe od Nortberg można składać online. Nortberg zapewnia darmową dostawę do klienta!