Categories Porady

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Bardzo często nie kończy się na jednej filiżance, wypijanych jest kilka szklanek lub nawet kubków. Niektórzy sięgają po ten napój przede wszystkim w celu pobudzenia się, podratowania w chwilach wzmożonej senności. Nie brakuje również osób, które doceniają specyficzny smak kawy i się nim delektują. Na walory organoleptyczne kawy wpływa w dużej mierze to, w jaki sposób została zaparzona. Do wyboru jest wiele urządzeń, które pozwalają na zrobienie pysznej kawy i to w domowym zaciszu. Obecnie najpopularniejsze są ekspresy do kawy, dostępne w wielu wariantach.

Jaki ekspres do kawy do domu wybrać?

Większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że w sprzedaży znajduje się wiele rodzajów ekspresów do kawy. Poszczególne modele różnią się od siebie pod wieloma względami, przede wszystkim mechanizmem działania i funkcjami. Pojawia się pytanie, jaki ekspres do kawy wybrać. W zależności od potrzeb i preferencji można zdecydować się na ekspres kolbowy, automatyczny, kapsułkowy lub przelewowy. Ekspres kolbowy, czyli ręczny, wyróżnia się prostą obsługą, przystępną ceną. Najczęściej można przygotować jednorazowo tylko jedną kawę, maksymalnie dwie. Ziarna kawy trzeba zmielić w osobnym urządzeniu. W ekspresach kolbowych można często liczyć na dyszę do spienienia mleka, co będzie świetną opcją dla miłośników delikatniejszych napojów. W sklepach znajdują się także modele wzbogacone o elektroniczny regulator temperatury wody.

Ciekawą opcją na rynku są ekspresy kapsułkowe, czyli idealna opcja dla minimalistów, osób szukających urządzenia banalnie prostego w obsłudze. Modele kapsułkowe mają kompaktowe wymiary, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni. Można również liczyć na szeroki wachlarz wyboru, ekspresy tego rodzaju są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do aranżacji wnętrza i swoich preferencji. Przygotowanie kawy jest banalnie proste i szybkie. Wystarczy umieścić w odpowiednim pojemniku kapsułkę z kawą i uruchomić urządzenie, a po chwili pomieszczenie wypełni się wspaniałym aromatem. Mnogość smaków kaw do ekspresów kapsułkowych zachwyci każdą osobę, która lubi próbować czegoś nowego. Ekspresy kapsułkowe informują użytkownika o potrzebie ich wyczyszczenia. Samo urządzenie jest relatywnie tanie, ale zakup kapsułek wiąże się już z niemałymi kosztami, szczególnie jeśli ktoś pije sporo kawy.

kolbowy ekspres

Jaki ekspres do kawy z młynkiem, co warto mieć na uwadze przy zakupie?

Jeśli ktoś stawia na wygodę, to powinien pomyśleć nad zakupem ekspresu automatycznego, który jest w stanie dobrać różne parametry bez udziału człowieka. Urządzenie to pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju kaw dobrej jakości, ma wbudowany młynek. Najczęściej jest on już wyposażony w automatyczny system spieniania mleka. Podczas parzenia kawy powstaje duże ciśnienie, co wpływa na walory smakowe napoju. Wybór młynka do kawy ma spore znaczenie przy zakupie ekspresu automatycznego. Wyróżnić można młynki ceramiczne, stalowe i stalowo-stożkowe. Rodzaj młynka decyduje o tym, jak mocno zostaną zmielone ziarna przed zaparzeniem kawy, więc wpływa to również na jej walory smakowe.

Młynki żarnowe różnią się rodzajem materiału i konstrukcją. W przypadku młynków ceramicznych ziarna są ścierane i miażdżone. Mechanizm ich działania można przyrównać do moździerza. Jeśli komuś zależy na dokładniejszym zmieleniu ziaren i możliwości regulowania stopnia mielenia, to powinien wybrać model stalowy. Może być on płaski lub stożkowy. Ten drugi z łatwością radzi sobie z dokładnym rozdrobnieniem ziaren, umożliwia uzyskanie optymalnej grubości. Niektóre osoby preferują młynki z ziarnami ceramicznymi ze względu na ich cichą pracę oraz nienagrzewanie się, co pozwala na uniknięcie kwaskowatej kawy. Dużo wytrzymalsze są jednak młynki stalowe, ale minusem będzie metaliczny posmak i szybsze nagrzewanie się.

cisnieniowy ekspres

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy będzie dobrym wyborem?

Podczas wybierania ekspresu do kawy należy mieć na uwadze system spieniania mleka, oczywiście jeśli ktoś lubi eksperymentować ze smakiem i preferuje delikatniejsze napoje. Miłośnikom mocnego espresso funkcja spieniania mleka będzie niepotrzebna. W przypadku ekspresów automatycznych wszystko przebiega bez interwencji użytkownika. Jedyne co trzeba zrobić, to wlać mleko do właściwego pojemnika i na tym koniec. Dostępne są także urządzenia z osobną dyszą do spieniania mleka, dotyczy to modeli kolbowych i niektórych automatycznych. Za pomocą dyszy reguluje się ciśnienie spieniania mleka. Trzeba trochę wprawy, aby uzyskać pożądany efekt końcowy. W przypadku systemów spieniania mleka można wybrać preferowany rodzaj kawy mlecznej, bo urządzenie samo dostosowuje odpowiednie ustawienia.

Nowoczesne ekspresy do kawy mogą być wzbogacone o szereg przydatnych funkcji. Dla wielu osób idealną opcją będzie podgrzewanie filiżanek, co pozwala na cieszenie się ciepłymi napojem przez dłuższy czas. W przypadku przygotowywania większej ilości kawy jest to istotne, bo nie wypija się jej od razu, a zimna nie smakuje zbyt dobrze. Na szczęście można zapomnieć o tego typu problemach, wystarczy mieć ekspres ze specjalną płytą do podgrzewania filiżanek. Kolejną funkcją będzie regulacja wysokości wylotu kawy. Umożliwia to wlewanie kawy do naczyń o zróżnicowanej wielkości. Wielofunkcyjny ekspres pozwoli na przygotowywanie różnego rodzaju kaw. W wyborze kawy i funkcji pomaga wyświetlacz LCD/LED, który można spotkać w nowoczesnych urządzeniach. Dotyczy to jednak bardziej zaawansowanych modeli, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Podczas wybierania ekspresu do kawy warto mieć na uwadze to, czy ma automatyczną regulację mocy. Jest to spore udogodnienie, bo ułatwia obsługę. Nie trzeba ręcznie ustawiać trybów parzenia poszczególnych rodzajów kaw. Godną polecenia funkcją jest dozowanie ilości kawy i wody. W dobrych ekspresach można liczyć na thermoblock, czyli nowoczesny system czuwający nad tym, aby przygotowana kawa miała optymalną temperaturę. Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne urządzenia sterowane zdalnie, czyli z poziomu smartfona. Jeśli w mieszkaniu jest więcej domowników, to warto wybrać ekspres z podwójną dyszą do kawy, co pozwala na przygotowanie dwóch kaw w tym samym czasie. Istotny będzie również filtr wody, który pozbywa się z niej zanieczyszczeń i jednocześnie ją zmiękcza. Przekłada się to na napój o delikatniejszym smaku, bardziej aromatyczny. Przyda się również funkcja samoczyszczenia i podgrzewania mleka.