Pranie ubrań to jedno, a ich suszenie to drugie. Wiele osób nie docenia suszenia odzieży, uważając, że i tak „jakoś to będzie”. Tymczasem dobrze wysuszona odzież nie tylko ładnie wygląda, ale też pięknie pachnie. Co zatem warto wiedzieć o wyborze odpowiedniej suszarki?
Stojąca suszarka do ubrań – wszystkie za i przeciw
Najprostszą odmianą suszarki jest suszarka do ubrań stojąca. Jej najważniejszą zaletą jest to, że dzięki niej można wysuszyć dużą ilość ubrań i to na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Modele te można rozłożyć wszędzie, począwszy od łazienki, a skończywszy na… salonie, co czasami się zdarza w niewielkich mieszkaniach. Złożoną suszarkę można przechować w dowolnym miejscu, gdyż zajmuje bardzo mało przestrzeni. Co ciekawe, można ją nawet umiejscowić tuż obok pralki lub jakiegokolwiek innego sprzętu AGD. Dobrej jakości suszarki mają też specjalne, boczne zawieszki, na których można powiesić odzież przeznaczoną na np. specjalne okazje. Dzięki temu dostępna przestrzeń jest jeszcze lepiej wykorzystana.
Stojąca suszarka do prania jest bardzo funkcjonalna, ale ma też swoje wady. Po pierwsze, jest bardzo delikatna. Co prawda jej niewielki ciężar znacznie ułatwia przenoszenie z miejsca w miejsce, ale za to przedkłada się na dość delikatną konstrukcję. Ta z kolei jest dość wrażliwa na przeciążenia, duże ciężary, wygięcia i złamania. Trzeba też pamiętać, że suszarka stojąca suszy odzież dość wolno. Co prawda wystawiona poza dom sprawdza się doskonale, ale tylko w warunkach silnego nasłonecznienia i intensywnego wiatru. Wadą suszarki stojącej jest też swoisty brak dyskrecji, gdyż wszystkie znajdujące się na niej ubrania są doskonale widoczne. Suszarki do prania stojące to idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielkim budżetem i robią pranie w sposób uporządkowany i cykliczny. Z powodzeniem sprawdzi się ona również w mieszkaniach o stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej.
Elektryczna suszarka do prania – różne modele i rozwiązania
Kolejnym modelem suszarki, jaki warto wziąć pod uwagę, jest suszarka elektryczna. Konstrukcja ta ma najczęściej dwojaką formę. Może być zamknięta w dużej, przypominającej skrzynię szafie, u spodu której znajdować się będzie termowentylator. Suszarka ta może mieć też postać zwykłej suszarki stojącej, tyle że podpiętej do zasilania 230 V. W pierwszym wariancie ma się do czynienia z modelem, który zajmuje sporo miejsca, ale za to sprawdzi się przy bardzo dużej ilości ubrań. Mało tego – jest to sprzęt, który wyróżnia się bardzo dużą wydajnością. W zależności od potrzeb, elektryczna suszarka do ubrań może być zasilana napięciem 230 lub 400 V. Z kolei stojąca suszarka do złudzenia będzie przypominać standardowy, rozkładany model. Jedyną różnicą jest to, że wchodzące w jej skład elementy, rozgrzewają się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Jest to zasługą układu grzałek, który jest zasilany za pomocą standardowego napięcia 230 V.
Zarówno jeden jak i drugi model mają – oprócz zalet – również pewne wady. Duża szafa stojąca jest (jak sama nazwa wskazuje) bardzo obszerna, co wiąże się z koniecznością zaangażowania sporej ilości miejsca. Urządzenie to pracuje dość głośno, co może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie w domu. I właśnie dlatego montuje się je zwykle w siedzibie firmy, magazynach, warsztatach itd. Zdecydowana większość gospodarstw domowych jest po prostu nieprzygotowana na użytkowanie takiego sprzętu. Z kolei elektryczna suszarka stojąca ma dokładnie te same wady, co zwykła suszarka, która nie jest zasilana energią elektryczną. Oprócz nich trzeba też podkreślić kwestię zasilania, gdyż może być ona podłączona jedynie w miejscu, w którym dostęp do napięcia sieciowego jest nieograniczony. Reasumując, funkcjonalność elektrycznej suszarki stojącej będzie zależeć w głównej mierze od długości zainstalowanego w niej przewodu zasilającego.
Suszarka bębnowa – czym jest i jakie są jej właściwości?
Najpopularniejszym modelem suszarki do ubrań jest oczywiście suszarka bębnowa. Urządzenie to przypomina pralkę, choć jego zasada działania jest zupełnie odwrotna. Na rynku istnieją w zasadzie dwa rodzaje suszarek bębnowych. Urządzenia 2 w 1, czyli popularne pralko – suszarki, to modele funkcjonalne, które z pewnością zajmą niewiele miejsca w łazience. Problem polega na tym, że ich wydajność jest znacznie mniejsza. W praktyce, po zakończeniu cyklu prania, użytkownik musiałby wyjąć z niej część odzieży, by następnie skutecznie wysuszyć resztę. Naturalnie modele te pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, gdyż za jednym razem pozwalają wyprać odzież, a następnie ją wysuszyć. Alternatywą dla nich są zwykłe suszarki, które nie oferują funkcji prania. Ich wydajność jest zdecydowanie większa, choć trzeba przyznać, że większość suszarek nie pracuje tak wydajnie, jak pralki. O ile tryb prania może trwać zaledwie kilkadziesiąt minut, to tryb suszenia odzieży wydłuża się często do nawet 2 – 3 godzin!
Przyszły właściciel suszarki może wybierać spośród kilku jej rodzajów. Najpopularniejszym wariantem suszarki jest oczywiście model ewakuacyjny, czyli wentylacyjny. Jej zasada działania jest bardzo prosta, gdyż pobiera ona powietrze z otoczenia, ogrzewa je, a następnie owiewa nim suszoną odzież. Powstała w ten sposób para wodna jest odprowadzana za pomocą przewodu wentylacyjnego bezpośrednio do otoczenia. Wariant ten sprawdza się zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Suszarka kondensacyjna działa nieco inaczej, gdyż elementem grzewczym jest tu specjalna, umieszczona w środku urządzenia grzałka. Ona również ogrzewa pobrane z zewnątrz powietrze, które następnie jest nawiewane na odzież. Różnica polega na tym, że powstała w ten sposób para wodna jest schładzana, kondensowana, a następnie odprowadzana do specjalnego pojemnika. Model ten sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu.
Podsumowanie
Jak wybrać suszarkę do ubrań? Najważniejszym kryterium jest oczywiście wygoda jej użytkowania. Większość suszarek sprawdzi się w zwykłym, jednorodzinnym gospodarstwie domowym. Pozostałe są przeznaczone do zastosowań firmowych i korporacyjnych.
Sprawdź artykuł: Jaką pralkę wybrać?