Okap kominowy – modele do tradycyjnej i nowoczesnej kuchni

Okap kominowy – modele do tradycyjnej i nowoczesnej kuchni

Wprawdzie okap kuchenny nie jest niezbędny w każdej kuchni, to warto pomyśleć o jego montażu przy jej aranżacji. Dlaczego? Przede wszystkim okap zadba o czyste powietrze w pomieszczeniu – będzie odprowadzać pary i zapachy, które kumulują się w kuchni. Wśród najczęściej wybieranych typów okapów znajdują się okapy kominowe. To szeroka gama modeli doskonałych do wielu wnętrz!

 

Okap kuchenny najczęściej montowany jest na ścianie nad kuchenką. Takie okapy przyścienne oferowane są w wielu wariantach do wyboru. Najczęstszym zakupem jest okap kominowy, który może pracować w różnych trybach – jako pochłaniacz oraz jako wyciąg. Można kupić go w wielu wzorach do wyboru i dopasować zarówno do kuchni urządzonej tradycyjnie, jak również tej nowoczesnej.

 

Jak obrać najlepszy rodzaj okapu do aranżacji wnętrza? Zapraszamy do sprawdzenia naszych propozycji!

 

Okap kominowy do kuchni tradycyjnej

Tradycyjnie urządzone kuchnie przyciągają uwagę swojskim, rustykalnym wyglądem. Wobec tego przeznaczony do nich okap kominowy także powinien wpisywać się w aranżację całej przestrzeni, by podkreślić jej tradycyjny nastrój.

 

Do takich właśnie kuchni najczęściej wybierane są okapy kominowe w stylu retro oraz shabby chic, które wpisują się w klasyczne aranżacje. Mają biały lub kremowy kolor, lekko zaokrąglony kształt, a także mogą posiadać zdobione relingi do powieszenia akcesoriów kuchennych, suszonych ziół. Alternatywnie można także wybrać czarny okap, najlepiej wykończony matowymi farbami, który także może wpasować się w tradycyjne aranżacje.  Takie okapy mogą być też wykończone dekoracyjnymi elementami wykonanymi z drewna naturalnego, imitacji kamienia.

 

Tradycyjne okapy przyścienne można zakupić w różnych szerokościach, dlatego najlepiej dopasować je specjalnie do zastosowanej kuchenki lub zdecydować się na nieco szerszy model.

okap rustyklany

Okap kominowy do kuchni nowoczesnej

Natomiast do kuchni nowoczesnych najczęściej wybierane są okapy kominowe o kwadratowym kształcie, które ze względu na swój geometryczny wystrój dobrze wpisują się we współczesne przestrzenie. Warto też rozważyć okap skośny, który jest chętnie kupowany do nowoczesnych wnętrz. Wykończony gładką taflą szkła prezentuje się naprawdę efektownie. Takie okapy potrafią także optycznie powiększyć wnętrze, dlatego bardzo dobrze nadają się do małych kuchni oraz aneksów kuchennych, na przykład w mieszkaniach.

 

Do nowoczesnych wnętrz najczęściej wybierane są okapy o kolorze srebrnym – inox, a także okapy białe oraz czarne. Najlepiej dopasować je wtedy do wyglądu kuchni, aby w ten sposób stworzyć spójną aranżację.

Nortberg Cosmic

Jak wybrać dobry okap kominowy?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje okapów kominowych do wyboru. Przy zakupie odpowiedniego modelu dla siebie warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne, aby korzystnie z niego było komfortowe i wydajne.

 

Podczas zakupu okapu kominowego warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • tryb pracy – pochłaniacz albo wyciąg kominowy, który podłączany jest do instalacji wentylacyjnej
  • wydajność – im większa, tym okap lepiej poradzi sobie z pracą
  • liczba biegów – umożliwia dopasowanie prędkości pracy do potrzeb
  • wymiary okapu – powinny być dobrane do wymiarów płyty grzewczej
  • dodatkowe funkcje – timer, bezprzewodowe sterowanie, oświetlenie

 

Nowoczesne i tradycyjne okapy kominowe można obecnie zakupić w wielu sklepach. Są one oferowane również w internecie – wtedy zakup można zrealizować w dowolnym momencie bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wolna chwila, aby zapoznać się z dostępnymi modelami i znaleźć dla siebie taki, który będzie najlepszym dopełnieniem wnętrza w nowoczesnym lub tradycyjnym stylu.