Nikt nie lubi zmywać naczyń. Na szczęście ktoś wpadł na genialny pomysł i wymyślił zmywarki. Sprzęt ten stał się z czasem jednym z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Kiedy jednak stajemy przed koniecznością zakupu tego urządzenia, szybko pojawia się dylemat: jaką zmywarkę kupić? Na rynku znaleźć możemy mnóstwo modeli różnych producentów. Jak spośród nich wybrać idealną zmywarkę?
Zalety zmywarek
Co ciekawe, pierwsze zmywarki do naczyń pojawiły się w połowie XIX wieku. Drewniane, ręcznie obsługiwane, już one pozwalały na pewną automatyzację całego procesu. Na pierwszą elektryczną zmywarkę trzeba było jednak poczekać do roku 1929. Stworzyła ją niemiecka firma Miele. Potrzeba było czasu i rozwoju technologii, aby urządzenie to się rozpowszechniło. W latach 70 XX wieku zmywarki do naczyń były już jednak w wielu domach w USA i Europie Zachodniej. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich kuchnię, także w Polsce.
Zmywarka do naczyń jest urządzeniem, które szybko docenia się, kiedy pojawia się w kuchni lub kiedy się zepsuje. Jedną z jej największych zalet jest oszczędność czasu. Ze zmywarką czyszczenie brudnych naczyń jest o wiele szybsze, a do tego całą pracę wykonuje za nas maszyna. Co więcej, zużywa ona mniej wody niż sami byśmy zużyli, myjąc naczynia po każdym posiłku – przynajmniej z perspektywy przeciętnej osoby. Zmywarki radzą sobie z trudnymi do zmycia zabrudzeniami. Dzięki nim unikamy kontaktu z detergentami. Kto miał okazję zmywać naczynia ręcznie, wie doskonale, jak bardzo może to wysuszyć dłonie.
Czy zmywarki mają wady? Konieczność zakupu kolejnego urządzenia AGD do domu to kolejny wydatek, który należy podjąć. Cena zmywarki niekoniecznie musi być jednak wysoka, podobnie jak koszty eksploatacji. Obecność urządzenia nie oznacza też, że całkowicie można zrezygnować z mycia naczyń. Te o bardziej nietypowych kształtach lub z różnych względów bardziej wrażliwe i delikatne trzeba i tak myć ręcznie. Mimo to korzyści płynące z posiadania zmywarki są na tyle duże, że trudno uznać jej zakup jako zbytek. Już choćby ze względu na oszczędność czasu warto w ten sprzęt zainwestować.
Zakup zmywarki – na co zwrócić uwagę?
Czym się jednak kierować przy zakupie? Jaka zmywarka najlepsza i jakie parametry mają kluczowe znaczenie? Jednym z najważniejszych jest rozmiar. Wymiary tych urządzeń są dość ustandaryzowane, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość (de facto dwa warianty – 45 lub 60 cm) i wysokość (zazwyczaj ok. 80 cm). Pewne różnice między modelami różnych producentów najczęściej dotyczą głębokości (z reguły 55 lub 60 cm), ale nie są one znaczące. Związane jest to z wielkością pokręteł, programatora i innych elementów wystających poza lico frontu zmywarki. Należy zatem dobrać zmywarkę tak, by można ją było komfortowo ustawić kuchni, co zasadniczo sprowadza się do zakupu urządzenia o szerokości 45 lub 60 cm.
Wielkość zmywarki ma przełożenie na inne parametry, chociażby głośność. Mniejsza zmywarka będzie miała mniejszą pojemność, a zarazem mniejsze zużycie energii oraz wody. Z drugiej strony, trzeba będzie z niej częściej korzystać. Wszystko zależy jednak od ilości zużywanych naczyń, wielkości rodziny lub liczby domowników. Ograniczenia wielkości kuchni mogą mieć wpływ na zakup zmywarki i jej wielkość, a co za tym idzie funkcjonowanie urządzenia.
Zmywarka do naczyń – parametry użytkowe
Zakładając, że możemy wybierać dowolnie, w przypadku zmywarek do jednego z najważniejszych parametrów należy pojemność użytkowa. Do urządzenia możemy załadować tylko określoną liczbę naczyń. Pojemność użytkowa jest liczona w kompletach. Urządzenia do 45 cm oferują najczęściej do około 10 kompletów. Te większe, sześćdziesięciocentymetrowe, posiadają pojemność od 13 do 16 kompletów (najczęściej czternastu).
Kolejne ważne wskaźniki to zużycie wody na cykl oraz klasa energetyczna urządzenia. Zmywarki do naczyń najczęściej potrzebują od 7 do 11 litrów wody na cykl. Różnice mogą nie wydawać się duże, ale w rocznym ujęciu może to oznaczać zużycie wody na poziomie od 2 do 3 tysięcy litrów wody. To już zaś może mieć przełożenie na koszty użytkowania sprzętu. Z kolei zużycie prądu zależy od wybranego trybu pracy. Im więcej funkcji ma programator, tym zasadniczo lepiej. Jeśli jednak nie korzystamy z trybu ECO, koszty mogą wzrosnąć. Zasadniczo można uznać, że są to wartości od 230 do prawie 300 kWh. Oczywiście, im bardziej energooszczędna zmywarka, tym niższe opłaty za prąd.
Warto też zwrócić uwagę na generowany hałas. Im cichsze urządzenie, tym co do zasady lepiej. Zmywarki nie są jednak urządzeniami bardzo głośnymi. Są bardziej wytłumione niż okapy czy pralki, także ze względu na umieszczanie ich w zabudowie lub między meblami. Nie zmienia to tego, że urządzenie to może pewien hałas generować – zazwyczaj w przedziale od 40 do 50 decybeli. Na szczęście nie są to poziomy bardzo uciążliwe. Ważnym czynnikiem przy zakupie jest także cena. Im wyższa, tym najprawdopodobniej cichsza praca zmywarki, lepsza klasa energetyczna, więcej trybów pracy.
Podsumowując, istotne parametry, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie zmywarki to:
- wymiary, a zwłaszcza szerokość,
- pojemność użytkowa,
- zużycie wody,
- klasa energetyczna i energooszczędność,
- tryby pracy i funkcje,
- poziom hałasu,
- wyposażenie (wskaźniki, filtry samoczyszczące, uchwyty na kieliszki, wyświetlacze, etc.)
To jednak nie wszystko, co ma wpływ na zakup idealnej zmywarki. Duże znaczenie ma także jej rodzaj.
Zmywarka do zabudowy a zmywarka wolnostojąca
Możemy wyróżnić dwa typy zmywarek. Chodzi o podział na zmywarki do zabudowy oraz zmywarki wolnostojące. Na rynku można znaleźć nawet kilkaset różnych modeli kilkudziesięciu różnych producentów tylko w jednej z tych kategorii. Warto przy tym zauważyć, że jeśli chodzi o zmywarki do zabudowy oferta jest najprawdopodobniej bogatsza i bardziej urozmaicona. Nic więc dziwnego, że nie jest łatwo zorientować się w tym, jaką zmywarkę kupić.
Oba rodzaje zmywarek różnią się od siebie, jeśli chodzi o rozmiary i sposób montażu. Podłączenie zmywarki w zabudowie wymaga bardziej szczegółowego planowania oraz doprowadzenia w odpowiednie miejsce przewodów (prądu i wody). Zasadniczo jednak w użytkowaniu oba rodzaje zmywarek nie różnią się od siebie. W innych miejscach może być ustawiony programator (w przypadku modeli do zabudowy może być zintegrowany, po wewnętrznej stronie drzwiczek, lub na dobrze widocznym panelu na froncie). Zmywarka wolnostojąca często posiada zdejmowany blat.
Warto też wspomnieć o zmywarkach kompaktowych. To urządzenia o niewielkich rozmiarach. Są dużo niższe niż typowe zmywarki. Z tego względu zmywarka nablatowa – tak też bywa nazywana – posiada zazwyczaj tylko jedną szufladę na naczynia, a co za tym idzie pozwala umyć naraz mniejszą ich liczbę. Jej zaletą są małe rozmiary, co ułatwia wykorzystanie tego sprzętu w niedużych kuchniach.
Warto przy okazji zauważyć, że zmywarki do zabudowy i wolnostojące mają zazwyczaj dwie szuflady. Tak jest przynajmniej w tańszych modelach, które posiadają specjalne kosze na sztućce. Droższe modele miewają trzy szuflady. Ta najwyższa jest przeznaczona na sztućce i wymaga tego, by je odpowiednio układać. Jeśli chodzi o mycie, w obu wypadkach jest ono dość efektywne.
Jakie zmywarki są najlepsze na rynku? Liczących się producentów jest wielu. Wśród nich wymienić można takie nazwy jak Amica, Beko, Grundig, Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, Whirlpool, Indesit, Samsung, Gorenje, Mastercook, Miele. To oczywiście nie wszystkie marki. Na rynku są także mniejsi gracze, tacy jak Candy czy Sharp. Trudno wskazać najlepszych. Każdy z nich ma jakiś atut i wyróżnik – czy to stosunek jakości do ceny, czy też zaawansowane technologie, czy cena.
Naprawa i eksploatacja zmywarki
Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim kwestie eksploatacyjne. Warto zwrócić uwagę na to, czy zmywarka ma dobre serwisowanie. Chodzi o to, aby w przypadku awarii ewentualna naprawa nie wiązała się z tygodniami oczekiwania na części. Warto zresztą czytać opinie o zmywarkach w internecie, aby wiedzieć, które są uważane za najbardziej bezawaryjne. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że oceny te nie zawsze są miarodajne. Niektóre opinie są mało wiarygodne lub niewiele przekazują treści. Trzeba to mieć na uwadze i z dystansem podchodzić do komentarzy, traktując je jednak jako dodatkową wskazówkę.
Warto też pamiętać o tym, że zmywarka generuje pewne dodatkowe koszty. Nie chodzi tu jednak o zużycie prądu i wody, a o inne wydatki eksploatacyjne, czego przykładem są tabletki do zmywarki. Wykorzystywane są przy każdym zmywaniu. Alternatywą może być żel lub płyn do mycia. Konieczny może być też osobny nabłyszczasz. Stosowane są również specjalne sole do czyszczenia wnętrza zmywarki. Nie są to duże koszty, ale warto być ich świadomym.