Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę wybrać?

Pralka jest jednym z najbardziej podstawowych sprzętów w każdym domu. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez niej. Ludzie nie mają czasu na to, by powrócić do tradycyjnego prania ręcznego, gdyż o wiele prościej jest wrzucić brudne rzeczy do samodzielnie pracującej maszyny, która sama się nimi zajmie. Jednakże trzeba wiedzieć, że pralka pralce nierówna. Jak zatem wybrać tą, która wykaże się długim okresem żywotności, świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami, a jeszcze do tego nie będzie pożerać dużej ilości energii?

Jaką pralkę wybrać?

Dzisiaj nikt już raczej nie zdecydowałby się na zakup pralki wirnikowej. Jednym z najpopularniejszych modeli tego rodzaju jest znana wszystkim „Frania” – niegdyś stały element wszystkich polskich domów. Warto jednak wspomnieć, że starodawne „wirniki” mają pewne atuty, którymi czasami przewyższają znacznie nowocześniejsze automaty. Przede wszystkim wykazują się znacznie niższą wagą. Są lekkie, a tym samym bardziej funkcjonalne i poręczne. Bez trudu można je przenosić i przestawiać. Nawet osoba starsza poradzi sobie z samodzielnym ich podniesieniem i ustawieniem w dogodnym dla niej miejscu w łazience. Drugą, niemalże tak samo ważną zaletą wirników jest oczywiście ich cena. W większości przypadków są one przynajmniej dwukrotnie tańsze od wszelkiego rodzaju pralek automatycznych.

Pralka wirnikowa czy automatyczna?Pralka wirnikowa czy automatyczna?

Na tym jednak kończą się ich zalety. Porównując pralki wirnikowe do tych automatycznych, każdy koniec końców stwierdzi, że lepiej jednak wydać trochę więcej pieniędzy, by cieszyć się dobrej jakości sprzętem. Automaty są oczywiście droższe, ale za to oferują znacznie większej funkcji. Wyposażane są obecnie w liczne nowatorskie programy, dostosowane do czyszczenia różnego typu ubrań. Delikatnej bawełny, specjalistycznej odzieży sportowej, a nawet obuwia czy jedwabiu. Nie wymagają praktycznie żadnej ludzkiej ingerencji. Wystarczy wrzucić do nich ubrania, wybrać odpowiedni program, wsypać proszek, wlać płyn i nacisnąć guzik. Pralka wykona całą resztę roboty. To maszyny, które zdecydowanie ułatwiają i uprzyjemniają życie. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także dbają o ubrania, które dzięki prawidłowemu praniu nie niszczą się tak szybko i dłużej zachowują świetny wygląd oraz głęboki kolor.

Aby wybrać dla siebie najlepszy rodzaj pralki, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie się z niej korzystać oraz w jaki miejscu zamierza się ją ustawić. Nowoczesne automaty zazwyczaj są sprzętami wielkogabarytowymi, dlatego w kawalerkach czy loftach mogą się po prostu nie zmieścić. Warto wtedy rozważyć zakup pralki wirnikowej. Na pewno będzie ona mniejsza, lżejsza, poręczniejsza, a jeszcze do tego tańsza.