Categories Sprzęt

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy – wygodne odkurzanie w każdym miejscu!

Odkurzacze pionowe wyposażone w akumulatory to jeden z ostatnich hitów w branży AGD. Czym dokładnie jest tego typu sprzęt? Jakie są główne zalety i wady jego posiadania? Czym kierować się przy jego zakupie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

 

Odkurzacz pionowy – czyli jaki?

Odkurzacz pionowy to urządzenie, które swoją konstrukcją przypomina rączkę z drążkiem trzymaną podczas odkurzania zwykłym odkurzaczem. To zatem kompaktowe, lekkie urządzenie.

 

Takie odkurzacze to głównie modele bezworkowe, które posiadają pojemnik na kurz. Nie ma więc konieczności stosowania dodatkowych, płatnych worków. Mankamentem jest konieczność systematycznego opróżniania pojemnika.

 

Bardzo często odkurzacz pionowy to także odkurzacz 2 w 1, czyli posiada on zarówno opcję odkurzania z użyciem długiego drążka, jak również pozwala na jego wypięcie i korzystanie z mniejszego odkurzacza ręcznego, na przykład do odkurzenia tapicerki w samochodzie.

 

Szeroki komplet ssawek do wyboru umożliwia wysprzątanie całego domu! Tym odkurzaczem można nie tylko zebrać zabrudzenia z podłogi, ale również pajęczyny i kurz ze ścian i mebli, można wyczyścić nim kanapę albo fotel z sierści zwierząt, łatwo odkurzyć materac na łóżku.

 

Dzisiaj takie odkurzacze coraz częściej wyposażane są także w akumulatory, które umożliwiają pracę bez okablowania. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że kabel nie przeszkadza wtedy w dojściu do każdego zakamarka!

 

Najważniejsze zalety bezprzewodowych odkurzaczy pionowych:

 • niewielkie gabaryty – ułatwiają wygodne sprzątanie
 • wygoda użytkowania – bez podłączania do gniazdka
 • ergonomiczna konstrukcja – urządzenie jest łatwe w użytkowaniu
 • niższa waga – idealne dla osób, które nie lubią ciężkich odkurzaczy
 • funkcjonalność – mogą pracować jako urządzenia 2 w 1
 • bezprzewodowe działanie – nie ogranicza w sprzątaniu
 • praca bezworkowa – bez dodatkowych kosztów zakupu worków
 • wysoka filtracja – stosowane są specjalistyczne filtry EPA i HEPA

 

Najważniejsze wady bezprzewodowych odkurzaczy pionowych:

 • ograniczony czas pracy na akumulatorze – najczęściej od 15 do 30 minut zależnie od modelu i trybu pracy
 • konieczność systematycznego usuwania kurza z pojemnika – dodatkowa praca po zakończeniu sprzątania
 • mniejsza pojemność pojemnika na kurz – trzeba częściej go opróżniać
 • wyższa cena – za bezprzewodowe odkurzacze pionowe trzeba zapłacić więcej niż za standardowe modele

 

Jak wybrać odpowiedni pionowy odkurzacz bezprzewodowy?

Pionowe odkurzacze bezprzewodowe to obecnie pełna paleta modeli do wyboru. Na co warto zwrócić uwagę przy doborze właściwego modelu?

 

Klasa skuteczności odkurzania

Oznaczana odpowiednimi znakami. Im lepsza, tym odkurzacz będzie odkurzał dokładniej i szybciej.

 

Regulacja mocy silnika

Najlepiej wybrać model, który daje możliwość regulowania mocy, aby można było dopasować ją do rodzaju odkurzanej powierzchni – panele, dywany, a także stopnia ich zabrudzenia.

 

Czas pracy na akumulatorze

Jeśli do odkurzenia mamy więcej przestrzeni, w takim przypadku warto wybrać odkurzacz, który będzie mógł pracować przez dłuższy czas. Warto pamiętać o tym, że czas pracy na akumulatorze zależy także od wybranego trybu, na przykład w trybie turbo będzie on krótszy.

 

Czas ładowania odkurzacza

Odkurzacz wymaga systematycznego ładowania, dlatego wtedy, gdy odkurzamy często, najlepiej wybrać model o krótkim czasie ładowania akumulatora.

 

Klasa emisji kurzu

To bardzo ważny parametr, o którym często zapominamy. Klasa emisji kurzu powiązana jest z zastosowanymi filtrami w odkurzaczu. Odkurzacze o wysokiej klasie polecane są w szczególności dla alergików.

 

Zawartość zestawu

W zestawie powinno znajdować się dużo praktycznych dodatków, które poszerzają funkcjonalność odkurzacza, w tym między innymi różne ssawki.